Кафедра фізики та астрономії і методики їх виладання

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

КАФЕДРА ФІЗИКИ ТА ІНТЕГРАТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ ПРИРОДНИЧИХ НАУК

Історія кафедри

 Історія кафедри

          З 1939 року в інституті окремо існували кафедри фізики і математики у складі фізико-математичного факультету.

        У процесі становлення спеціальності «вчитель праці і фізики» назріла потреба в об’єднанні цих кафедр в одну. Тому з 1989 р. в інституті функціонувала кафедра фізики і математики.

         В різні періоди очільниками кафедри були: Судак Т.А., Кайдаш М. Г., Краснобокий Ю. М., Мартинюк М.Т. Нової якості, як випускаючої, кафедра набула в 1992 p., коли на факультеті була введена спеціальність «фізика та інформатика і обчислювальна техніка». У 2003 році її було перейменовано у кафедру фізики і астрономії та методики їх викладання, яку очолює професор, доктор педагогічних наук М. Т. Мартинюк.

        В минулому на кафедрі в різні роки працювали відомі вчені України в галузі фізики, астрономії та методики їх викладання: Кайдаш М.Г., Романовський І.А., Татарчук B.C., Фак В.Г., Каленник В.І., Биков В.Ю., Шут М.І., Величко С.П.

  

     Колективне фото кафедри (2019)

 

    Сьогодні у складі кафедри працюють висококваліфіковані фахівці з фізики та астрономії та методик їх викладання: дійсний член (академік)  НАПН України, д.п.н., професор Мартинюк М.Т., д.п.н., професор Ткаченко І. А.,  доценти, кандидати фізико-математичних наук Краснобокий Ю. М., Дудик М. В., Решітник Ю.В., кандидати педагогічних наук, доценти  Гнатюк О. В., Декарчук М. В., Терещук С. І., Хитрук В. І., викладачі Декарчук С. О., Ільніцька К.С., Миколайко В.В., навчально-допоміжний персонал: Вілков В. А., Гринюк Р. І., Воловодовський М. В., Коптюх Я. В., Підгорний О. В.  За весь час існування кафедри фізики її викладачами підготовлено та захищено ряд докторських дисертації (Желєзняк О.О., Мартинюк  М. Т., Ткаченко І. А. та інші) та понад 30 кандидатських дисертацій, які нині працюють у провідних вузах України та за її межами.

 

Нинішній склад кафедри

 

    Навчальні фізичні лабораторії обслуговували біля 1000 студентів. Це означало, що кожного тижня на лабораторні заняття приходило понад 30 академічних груп, тому виникла потреба збільшення навчальних площ і оновлення лабораторного обладнання. У зв’язку з цим було здійснено, в яких обладнано навчальні лабораторії: механіки, молекулярної фізики і термодинаміки, електрики і магнетизму, оптики, методики викладання фізики, основ сучасної електроніки, навчально-виховний центр «Планетарій». Кожна із цих лабораторій мають робочі місця, на кожному з яких стаціонарно встановлені прилади для виконання лабораторних робіт. До кожної навчальної лабораторії співробітниками кафедри видано лабораторні практикуми.

 

 

Комп'ютерний клас

 

      З початку заснування кафедри фізики і астрономії до сьогоднішніх днів велика увага в навчальному процесі приділялась і приділяється лекційним демонстраціям. Фізичний експеримент у навчальному процесі був тільки у вигляді лекційних демонстрацій. На сьогоднішній день лекторами кафедри використовується як традиційні лекційні демонстрації так і здійснено постановку принципово нових демонстрацій з використанням мультимедійних і інформаційних технологій навчання.

 

Планетарій (2005 р.)

 

      Ще одним із етапів історії кафедри є створення навчально-виховного центру «Планетарій» який розпочав свою роботу з 2003 року .  Це, передусім, реально існуюча можливість комплексного використання як традиційних, так і новітніх засобів проекції: «звичайного» діапроектора, відеозапису, панорамного та мультимедійного проекторів і т. ін. Причому, системний характер реалізації різноманітних дидактичних можливостей кожного окремого технічного засобу і всього комплексу, як цілого, регламентується комп’ютерним центром з відповідним (згідно до мети і завдань того чи іншого навчально-виховного заходу) програмно-педагогічним забезпеченням (ППЗ). Над створенням ППЗ в умовах педагогічного вузу працює і викладач, і студент - майбутній вчитель астрономії. Тут реалізуються ідеї і принципи неперервної відкритої астрономічної освіти, заснованої на особистісно-орієнтованому навчанні. Наш досвід переконує що рівень навчальних досягнень студентів з астрофізики, астрономії, методики викладання астрономії та інших спеціальних дисциплін неухильно підвищується; формується науковий стиль мислення і природничо-науковий світогляд майбутнього вчителя, його інформаційна та методична культура.

 

Сеанс одночасної гри в шахи

 

      Колектив кафедри дякує за підтримку у створенні навчально-виховного центру «Планетарій» В.В. Боровику - директору НВПП «Арс Планетаріум» (м. Київ), як співавтору ряду технічних розробок при облаштуванні (на госпдоговорних засадах) «Планетарію» на фізико-математичному факультеті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

      На кафедрі з функціонує 2001 року науково-дослідна лабораторія «Проблеми дидактики фізики в основній школі» (керівник д. п. н., професор Мартинюк М. Т.) та  з 2006 року Центр інформаційно-комунікаційних технологій навчання фізики й астрономії подвійного підпорядкування НПН України і МОН України  (керівник к.п.н., доцент Терещук С. І.).

 

Гуртове фото кафедри 

 

       Основним напрямом наукового пошуку кафедри є виконання комплексної теми «Методологічні та методичні засади освіти», яку виконують викладачі, аспіранти та студенти, учителі-експериментатори під керівництвом професора М.Т.Мартинюка.

 

Виставка квітів на День незалежності України (2004 р.)

 

       Мартинюк М.Т. є співрозробником Державного стандарту базової і повної середньої освіти (з фізики) та навчальних програм з фізики і астрономії для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, автором 3 монографій та співавтором 13 підручників з фізики та астрономії для учнів загальноосвітньої школи, методичних посібників для студентів і вчителів.

     Велика увага приділяється методичному забезпеченню навчального процесу. З 2001 по 2018 рік викладачами кафедри фізики видано понад 50 навчальних посібників і підручників (15 із них мають гриф Міністерства освіти і науки України).

     Значний позитив у стимулюванні студентів до вивчення курсу фізики має участь у фізичних олімпіадах і конкурсах наукових робіт. Студенти спеціальності фізика під керівництвом викладачів кафедри постійно є переможцями олімпіад і конкурсів. (Феньків В.М. (2002, 2003р., 2004 p.). Бойко М.В. (2002р.), Діхтяренко Ю.В. (2005), Побережець С. (2010, 2011) Анциферова О. (2012), Щепкіна Я. (2016), Якубенко О. (2017), Солтусенко Г. (2019) та інші.

 

Дудик М. В., Феньків В. М., Замаховський Й. Ю. біля входу у НПУ ім. М. П. Драгоманова

після перемоги Феньківа В. М. у Всеукраїнській студентській олімпіаді з фізики

 

      Викладачі кафедри читають навчальні курси і ведуть наукові дослідження з проблем теоретичної та загальної фізики, основ сучасної електроніки, астрономії, методики викладання фізики і астрономії, історії фізики. Викладачі кафедри тісно співпрацюють з учителями загальноосвітніх шкіл України. На базі кафедри проводяться конференції, методичні семінари і засідання методичних об’єднань учителів фізики і астрономії, зустрічі з авторами шкільних підручників. 

        Співпраця з школами спрямована на виявлення обдарованих дітей та їх залучення до роботи в секціях Малої академії наук, науково-предметних гуртках, участь у вступних випробуваннях, до навчання у нашому університеті, зрештою, забезпечення шкіл висококваліфікованими вчителями фізики . Кафедра фізики і астрономії та методики їх викладання має багаті трудові традиції. Значних зусиль і протягом всієї своєї трудової діяльності в становленні і розвитку кафедри приклали дійсний член (академік) НАПН України, заслужений працівник освіти, доктор педагогічних наук, професор М. Т. Мартинюк і заслужений працівник освіти, кандидат фізики-математичних наук, доцент Ю. М. Краснобокий. 

 

Екзамен з теоретичної фізики (2003 р.)

 

 

 

 

 

 

Вітання

Мартинюк Михайло Тадейович

Мартинюк Михайло Тадейович – завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України

     Вітаємо вас на сайті кафедри фізики і астрономії та методики їх викладання фізико-математичного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

     Наша кафедра проводить підготовку фахівців у галузі фізики та астрономії і методики їх викладання за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, спеціаліст та магістр. На нашому сайті ви можете знайти різнопланову інформацію про нашу кафедру, її структуру, історію існування. Тут також представлена необхідна інформація навчального та наукового характеру, яка розміщена у розділах «Навчально-методична робота» та «Наукова робота».

     Запрошуємо вас до співпраці!

Штат кафедри

 


 

МАРТИНЮК

Михайло Тадейович

 

Вчений ступінь, звання     Доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України

 

Посада     Завідувач кафедри

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Scopus     Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ВЕЛИЧКО

Степан Петрович

 

Вчений ступінь, звання     Доктор педагогічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, відмінник освіти України

 

Посада     Професор

  

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ТКАЧЕНКО

Ігор Анатолійович

 

Вчений ступінь, звання     Доктор педагогічних наук, професор

 

Посада     Професор

 

Поштова скринька    Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

 

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID

 
 

ТЕРЕЩУК

Сергій Іванович

 

Вчений ступінь, звання    Доктор педагогічних наук, доцент

 

Посада     Професор

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ДУДИК

Михайло Володимирович

 

Вчений ступінь, звання     Кандидат фізико-математичних наук, доцент

 

Посада     Професор

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID



КРАСНОБОКИЙ

Юрій Миколайович

 

Вчений ступінь, звання     Кандидат фізико-математичних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.    

 

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ГНАТЮК

Оксана Володимирівна 

 

Вчений ступінь, звання     Кандидат педагогічних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька      Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Scopus     Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

 ДЕКАРЧУК

Марина Вадимівна

 

Вчений ступінь, звання     Кандидат педагогічних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька      Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ХИТРУК

Валентин Іванович

 

Вчений ступінь, звання     Кандидат педагогічних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

 

Scopus     Web of Science     Google Scholar     ORCID

 

РЕШІТНИК

Юлія Володимирівна

 

Вчений ступінь, звання    Кандидат фізико-математичних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.    

  

Scopus      Web of Science      Google Scholar    ORCID


 

 

ІЛЬНІЦЬКА 

Катерина Сергіївна

 

Вчений ступінь, звання  Кандидат педагогічних наук

Посада     Доцент

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  

Scopus     Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

МИКОЛАЙКО

Володимир Валерійович

 

Вчений ступінь, звання  Кандидат педагогічних наук, доцент

 

Посада     Доцент

 

Поштова скринька   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  

Scopus      Web of Science      Google Scholar      ORCID


 

 

ДЕКАРЧУК

Сергій Олександрович

 

Посада     Старший викладач

 

Поштова скринька     Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  

Scopus     Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

ПІДГОРНИЙ

Олександр Васильович

  

Посада   Викладач-стажист

 

Поштова скринька    Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  

Scopus     Web of Science      Google Scholar      ORCID

 


 

 

ВОЛОВОДОВСЬКИЙ

Михайло Вікторович

 

 

 Посада     Старший лаборант

 
 

ГРИНЮК

Раїса Іванівна

 

 

Посада    Лаборант

 


 

Семенюк 

Микола Вікторович

 

Посада Інженер

 


 

Білик

Каріна Олексіївна

 

 

Посада    Лаборант

 


 

Сафронов

Олександр Віталійович

 

 

Посада    Лаборант

 

 

 

 

Перелік дисциплін

Викладачі кафедри фізики і астрономії та методики їх викладання забезпечують викладання таких дисциплін

 

1.Загальна фізика:

 

-       Механіка

 

-       Молекулярна фізика

 

-       Електрика і магнетизм

 

-       Оптика 

 

-       Атомна і ядерна фізика

 

2.Теоретична фізика:

 

-       Класична механіка і основи механіки суцільних середовищ

 

-       Квантова механіка

 

-       Термодинаміка і статистична фізики

 

-       Електродинаміка

3. Математичні методи фізики

4. Методика навчання фізики

5. Теоретичні основи ШКФ

6. Теоретичні і практичні основи шкільного курсу фізики

7. Методи організації позаурочної роботи з фізики

8. Астрофізика

9. Астрономія  

10. Основи сучасної електроніки 

11. Практикум з розв’язування нестандартних фізичних задач

12. Методика навчання фізики у старшій школі

13. Методика навчання фізики у у профільній школі

14. Сучасні методи теорії пружності 

15. Історія фізики  

16. Методика навчання астрономії

17. Фізика конденсованого стану речовини

18. Фізика конденсованих систем

19. Електронні ресурси навчання фізики і астрономії

20. Теоретична астрофізика

21. Методика навчання фізики у вищій школі

22. Методика навчання фізики у старшій і вищій школі

23. Тенденції розвитку шкільного курсу фізики

24. Проблеми прикладної фізики

25. Вступ до нанофізики

26. Загална фізика

27. Фізика 

28. Фізичний практикум

29. Загальна фізика і фізичний практикум

30. Історія та методологія фізики

31. Астрономія та методика навчання астрономії

32. Методи планування та опрацювання методико-фізичних досліджень

33. Практикум з розв’язування  фізичних задач у вищій школі

34. Сучасна наукова картина світу

35. Концепція сучасного природознавства

36. Технології і методи навчання фізики на непрофільних спеціальностях у вищих навчальних закладах

37. Методи сучасної математичної фізики

Історія

Історія кафедри фізики і астрономії та методики їх викладання

     Кафедра фізики і астрономії та методики їх викладання з різними трансформаціями назв існує з 1939 року.

     Нинішньої якості, як випускаючої, кафедра набула в 1992 p., коли на факультеті була введена спеціальність „фізика та інформатика і обчислювальна техніка”. У 2003 році її було перейменовано у кафедру фізики і астрономії та методики їх викладання, яку очолює професор, доктор педагогічних наук М.Т. Мартинюк.В минулому на кафедрі в різні роки працювали Кайдаш М.Г., Романовський І.А., Татарчук B.C., Фак В.Г

      За весь час існування кафедри захищено 3 докторські дисертації (Желєзняк О.О., Мартинюк М.Т., Ткаченко І. А.) та біля 25 кандидатських дисертацій (М. Дудик, М. Кайдаш, В. Каленик, Л. Ковальов, Ю. Краснобокий, М. Мартинюк, В. Татарчук, С. Терещук, І. Ткаченко, В. Фак, та інші).

     Основним напрямом наукового пошуку кафедри є виконання комплексної теми „Функціонально-галузевий підхід до підготовки майбутніх учителів освітньої галузі «Природознавство» для загальноосвітніх навчально-виховних закладів”, яку виконують викладачі, аспіранти та студенти, учителі-експериментатори під керівництвом професора М.Т.Мартинюка.

     На кафедрі працює центр подвійного підпорядкування МОН України і НАПН України «Інформаційно-комунікаційних технологій навчання фізики і астрономії». Центр здійснює координацію науково-дослідної діяльності науковців АПН України та викладачів вищих навчальних закладів в галузі методики впровадження інформаційно-комунікаційних технологій навчання фізики і астрономії в практику сучасної школи. На базі центру здійснюється наукова робота викладачів, аспірантів, студентів та вчителів – практиків, систематично проводиться науково – методичні семінари з проблем впровадження нового змісту фізики в загальноосвітніх навчальних закладів. Також на кафедрі функціонує наукова школа доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України Мартинюка Михайла Тадейовича.

Дочірні категорії

Ви тут: Головна Навчання Освітні програми ОС "Бакалавр" Природничі науки Сторінки Кафедра