Кафедра фізики та астрономії і методики їх виладання

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

КАФЕДРА ФІЗИКИ ТА ІНТЕГРАТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ ПРИРОДНИЧИХ НАУК

Лабораторія сферичної астрономії «Планетрій»

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ ЦЕНТР «ПЛАНЕТАРІЙ»

    16 квітня 2004 року на факультеті фізики та математики (нині фізики, математики та інформатики) Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини розпочав свою діяльність навчально-виховний центр (НВЦ) «Планетарій» як лабораторія сферичної астрономії.

    Ідея створення лабораторії сферичної астрономії, по суті сучасного кабінету шкільної астрономії, яка б дозволила досконаліше вивчати та популяризувати астрономію, надавала можливість наочно демонструвати складні астрономічні явища, належить Мартинюку Михайлу Тадейовичу – академіку НАПН України, професору, завідуючому кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук.

    Активну участь у створенні та реалізації даного проєкту брали: доктор педагогічних наук, професор кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук Ткаченко Ігор АнатолійовичБоровик Віталій Володимирович (на той час директор з технічних питань Київського регіонального планетарію), а також викладачі, співробітники та студенти університету. Навчально-виховний центр «Планетарій» функціонує не лише як центр проведення різноманітних навчально-виховних заходів на факультеті фізики, математики та інформатики, але є і експериментальним майданчиком для здійснення наукових апробацій авторських розробок в галузі методики навчання астрономії, фізики, інформатики та інших природничо-наукових дисциплін.

    За призначенням, Планетарій – науково-освітня установа, в якій проводяться сучасні аудіо-візуальні лекції з астрономії та інших природничих наук, демонструється зоряне небо, виконуються аматорські  астрономічні спостереження. НВЦ «Планетарій» зорієнтований безпосередньо на поглиблене викладання дисциплін фізико-математичного напряму, популяризацію фундаментальних природничих наук, впровадженню сучасних освітніх технологій, проведення наукових зібрань, семінарів, конференцій тощо.

    Демонстрації в НВЦ «Планетарій» з навчальною метою мають низку переваг у порівнянні з демонстрацією студентам (учням) справжнього зоряного неба: моделювання спостережень не залежить від погодних умов і часу доби; є можливість демонструвати вигляд зоряного неба на різних географічних широтах, «прискорювати час» під час демонстрацій добового обертання небесної сфери, рухів планет, Сонця; моделювати різноманітні поточні астрономічні явища, відзначені, наприклад, в Астрономічному календарі; можна легко визначати координати небесних світил. Також, планетарій дозволяє наочно продемонструвати ряд понять сферичної астрономії, зокрема, математичний горизонт, небесний меридіан, небесний екватор, коло схилень тощо.

    Факультет фізики, математики та інформатики завжди з приємністю зустрічає усіх відвідувачів навчально-виховного центру «Планетарій». Ми відкриємо для вас таємниці зоряного неба, зануримо у дивовижні зорепади (зоряні дощі), помандруємо по віддалених куточках нашої Галактики. У нас в репертуарі велика кількість програм для дітей та дорослих. Дошкільнята здійснюють політ на космічному кораблі, учні основної школи формують уявлення про сучасну наукову картину світу, старшокласники вивчають детально зоряне небо, будову та структуру нашої Галактики, розглядають можливі сценарії еволюції Всесвіту з врахуванням ефекту демонстрації розширення Всесвіту. Астрономічні екскурсії не залишать байдужими дорослих та дітей. Такі екскурсії є відмінним доповненням шкільного курсу астрономії, тому особливо корисні учням.

    Тож ми щиро запрошуємо до співпраці вчителів і методистів дисциплін природничого циклу, учнів закладів загальної середньої освіти, гуртків природничої спрямованості, станцій юних техніків, учасників МАН м. Умані, центрального регіону та всієї України, які небайдужі до проблем вивчення природничих дисциплін, цікавляться питаннями розвитку сучасної науки, бажають проводити наукові дослідження, розробляти та впроваджувати різні методики навчання природничих дисциплін засобами НВЦ «Планетарій» та мріють стати професіоналами своєї справи. Наші спільні зусилля (науково-педагогічних колективів, вчителів, студентів та учнів) сприятимуть європейському розвитку освіти України, а подальша співпраця буде взаємно необхідною, цікавою і корисною для подальшого самовдосконалення.

   


    За роки свого існування НВЦ «Планетарій» у нас побувало понад 25 тисяч відвідувачів з усієї України. Його може відвідати кожен бажаючий. Для цього потрібно лише заздалегідь домовитися, зателефонувавши за нижченаведеним номером телефону.

    Адреса: м. Умань, вул. Садова 2, корпус №2 (факультет фізики, математики та інформатики), аудиторія 218.

    Контактна особа: Підгорний Олександр Васильович, тел. +380680729721.

 

ЗАПРОШУЄМО ВСІХ БАЖАЮЧИХ!!!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ви тут: Головна Навчальні лабораторії Лабораторія сферичної астрономії «Планетарій»