Кафедра фізики та астрономії і методики їх виладання

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

КАФЕДРА ФІЗИКИ ТА ІНТЕГРАТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ ПРИРОДНИЧИХ НАУК

ВЕЛИКИЙ АДРОННИЙ КОЛАЙДЕР: ЗДОБУТКИ І ПЕРСПЕКТИВИ

 

22 травня 2025 р. в рамках проведення на факультеті фізики, математики та інформатики "Тижня фізики та астрономії" відбулась гостьова онлайн-лекція, яку провела Нана ЧИЧКАЛО, докторантка Геттінгенського Університету імені Георга Аугуста,  в минулому - випускниця Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (Nana Chychkalo, Georg August University Goettingen, doctoral student). Геттінгенський Університет імені Георга Аугуста, в якому здійснює навчання і проводить наукові дослідження в галузі фізики кристалів, вважається одним із найпрестижніших не лише у Німеччині, а й у світі. Серед його випускників або викладачів – 45 лауреатів Нобелівської премії, серед яких знамениті фізики - Макс Планк, Макс Борн, один з творців атомної бомби Роберт Опенгеймер, видатні математики Карл Гаусс, Бернгард Ріман, Давид Гільберт та інші.

 

 

 

Лекція Нани ЧИЧКАЛО була присвячена найбільшій експериментальній фізичній установці в світі -  Великому адронному колайдеру, прискорювачу елементарних частинок, розташованому у Європейському центрі ядерних досліджень у Швейцарії поблизу Женеви. Лекторка повідомила вражаючі загальні числові характеристики колайдера, розповіла про його основні компоненти та їх призначення. Для пояснення наукового призначення колайдера лекторка зупинилась на основних положеннях квантової теорії поля і Стандартної моделі елементарних частинок та описала типові процесі, які відбуваються при зіткненнях частинок. Значна частина лекції була присвячена детекторам елементарних частинок. Лекторка розповіла про особистий досвід участі в дослідженнях на Великому адронному колайдері, який полягав у роботі з мініатюрними кристалічними чипами, що використовуються у детекторі CMS. Найцікавіша частина лекції містила розповідь про найважливіші досягнення у фізиці елементарних частинок, здобуті на колайдері, серед яких  виділяються відкриття бозона Хіггса (2012 р.), тетракварка та пентакварка, Ξcc++ (подвійно чарівний ксі-баріон) та інші.

 

 

Лекція Нани ЧИЧКАЛО викликала великий інтерес на факультеті: на лекції були присутні більше 40 викладачів і студентів з різних курсів. Це й не дивно, адже мова йшла про найновіші досягнення в найпередовішому напрямку сучасної фізичної науки – фізики елементарних частинок – від молодої дослідниці, протягом певного період безпосередньо причетної до досліджень на Великому адронному колайдеру.

Ви тут: Головна Новини та події ВЕЛИКИЙ АДРОННИЙ КОЛАЙДЕР: ЗДОБУТКИ І ПЕРСПЕКТИВИ